Peeling posiada właściwości złuszczające, dzięki czemu usuwa martwe komórki naskórka. Skąd się biorą? Wskutek procesu regeneracji skóry, który powtarza się cyklicznie co 28 dni, powstają nowe komórki, a stare - obumierają. Pierwsze efekty peelingu, który stosujemy aby się ich pozbyć, będą widoczne niemal natychmiast. Skóra, którą zobaczymy po zabiegu stanie się jaśniejsza i zdrowsza. Ponadto poprawimy jej mikrokrążenie, dzięki czemu zyska ładniejszy koloryt i stanie się gładsza - twierdzi dr Maria Rybak z Kliniki Medycyny Estetycznej i Laseroterapii Ars Estetica. Peeling oczyszcza lepiej niż normalne mycie żelem, dlatego krem, który nałożymy będzie się lepiej wchłaniał i przyniesie lepsze rezultaty.
W domowym zaciszu
Stosując peeling w domu, a nie w salonie kosmetycznym, pamiętajmy, że inny będzie odpowiedni dla naszego ciała, a inny do twarzy.
Peeling do ciała powinno się stosować raz w tygodniu. Wiele różnych środków, które idealnie nadają się do tego celu, można bez problemu kupić w drogeriach. Wystarczy jedynie wybrać ten, który będzie odpowiadać naszym preferencjom oraz życzeniom.
Większą uwagę należy jednak poświęcić wyborowi odpowiedniego peelingu do twarzy. Cera jest delikatna, a przez to szczególnie wrażliwa na niewłaściwą pielęgnację, dlatego źle dobrany peeling może jedynie pogorszyć jej stan.
Istnieją trzy rodzaje, spośród których możemy wybierać:
- mechaniczny - stworzony z myślą o skórze normalnej lub ze skłonnościami do przetłuszczania się; zawiera ziarniste drobinki np. z pestek moreli czy orzechów, które delikatnie ścierają obumarłe komórki; typ ten po nałożeniu wymaga masażu;
- typu peel-off - idealny dla cery tłustej, nie wykonuje się masażu; nałożony na twarz zastyga i można go ściągnąć jak plaster; przy skórze normalnej lub tłustej używa się go raz w tygodniu, a przy suchej i delikatnej - nie częściej niż raz na dwa tygodnie;
- enzymatyczny - najczęściej wykonuje się go przy tzw. cerze suchej, wrażliwej lub dojrzałej; charakterystyczne dla niego jest to, że nie ściera martwego naskórka; zamiast tego - rozpuszcza go; masowanie nie jest wymagane w tym przypadku;
A może jednak gabinet kosmetyczny?
Czasem sytuacja wymaga pomocy ze strony profesjonalisty. Efekty peelingu wykonanego w salonie kosmetycznym często przekraczają nasze oczekiwania. W specjalistycznych gabinetach wykonuje się peelingi głębokie sięgające najgłębszych warstw skóry, średniej głębokości, które docierają do pierwszej warstwy skóry właściwej, a także płytkie obejmujące naskórek - mówi Maria Rybak z wrocławskiej Ars Estetica.
Peelingi powierzchniowe wygładzają skórę, a głęboko oczyszczając skórę, sprawiają, że wygląda na świeżą i czystą. Przywracają jej tym samym zdrowy koloryt - wszystko dzięki poprawieniu krążenia w naczyniach krwionośnych. Część peelingów powierzchniowych może być wykonywana samodzielnie, choć te wykonane przez specjalistę zazwyczaj gwarantują lepszy efekt. Natomiast peeling średni i głęboki może zostać przeprowadzony wyłącznie przez lekarza. Efekty peelingu potrafią oszałamiać. Zwłaszcza gdy leczymy z ich pomocą skórę łojotokową, ze skłonnościami do trądziku, ze zmianami potrądzikowymi, takimi jak blizny czy przebarwienia. Jest to również skuteczny sposób na niwelowanie zaburzeń rogowacenia, zmarszczek oraz nierówności skóry.
W profesjonalnych salonach można wybierać spośród bogatej oferty peelingów. Znajdują się w niej między innymi:
- peeling glikolowy - dzięki swoim właściwościom ściągającym redukuje zrogowaciałą warstwę naskórka, zmniejsza nadmierne wydzielanie łojotoku, usuwa zbędną keratynę, a także nadmierną tłustość skóry; stosowany jest przy skórze wrażliwej, mieszanej, tłustej z trądzikiem, przy trądziku młodzieńczym, przebarwieniach i rozszerzonych porach; koszt to ok. 190-210 zł;
- peeling migdałowy - koryguje płytkie zmarszczki, rozjaśnia nieregularne przebarwienia powierzchniowe oraz pozapalne, redukuje melazmę, a dzięki swoim właściwościom bakteriobójczym i odbarwiającym przyczynia się do rewitalizacji skóry; nadaje się do wykonywania na każdym typie skóry; koszt to ok. 190-210 zł;
- yellow peel - usuwa warstwy naskórka na różnych poziomach, dlatego można go stosować przy wielu różnych uszkodzeniach skóry; dzięki kwasowi retinolowemu działa złuszczająco, a dzięki pozostałym środkom chemicznym, które zawiera, blokuje endogeniczną syntezę malaniny; zalecany jest przy zabiegach na melazmę naskórka, uszkodzenia hiperchromiczne skóry, usuwanie zmarszczek powierzchniowych czy trądzik średni; cena takiego zabiegu może wynieść od ok. 150 zł aż do 590 zł.
Jeśli chcemy przedłużyć naszej skórze młode lata, sprawić, żeby wyglądała pięknie i zdrowo, musimy o nią odpowiednio zadbać. Skuteczna pielęgnacja nie obędzie się natomiast bez stosowania peelingu. Nie ważne, czy w domu, czy w zaciszu gabinetu kosmetycznego - zróbmy swojej skórze niespodziankę. Efekty peelingu, które uzyskamy z pewnością wynagrodzą czas i trud, który przeznaczymy na zabieg.


Do kosmetyczki bardzo chętnie! tylko tyle że trzeba mieć troszkę pieniążków:)”